آموزش دفاع شخصی

کلاس آموزش دفاع شخصی دوره تخصصی دفاع فردی در تهران

کلاس آموزش دفاع شخصی دوره تخصصی دفاع فردی در تهران

کلاس آموزش دفاع شخصی دوره تخصصی دفاع فردی در تهران

کلاس آموزش دفاع شخصی دوره تخصصی دفاع فردی در تهران

کلاس آموزش دفاع شخصی دوره تخصصی دفاع فردی در تهران

مهارت دفاع شخصی
مهاجم را بغل نکنید برای دفاع با او کشتی نگیرید زیرا اگر مرد قوی و بزرگ باشد شما را به زیر دست و پا له خواهد کرد زیرا دفاع شخصی کشتی نیست شما باید از مهاجم فاصله بگیرید اگر شما کوچکتر از مهاجم هستید نترسید تمام حواستان را جمع کنید و از تمامی علم خود استفاده کنید.


بایگانی

آموزش دفاع شخصی بدون استفاده از سلاح

دفاع شخصی آموزش دفاع شخصی | چهارشنبه, ۱۸ دی ۱۳۹۸، ۰۲:۲۷ ب.ظ

آموزش دفاع شخصی بدون استفاده از سلاح

بسیاری از ما فکر می کنیم چون انسان های ارامی هستیم هیچ گاه دچار خشونت نمی شویم و نیازی به یاد گیری فنون دفاع شخصی نداریم. ولی داشتن روابط سالم وزندگی در یک محله آرام و بدور از خشونت به این معنی نخواهد بود که ما هیچگاه در موقعیتی گرفتار نخواهیم شد که ضروری باشد از جان خود و خانواده و اطرافیانمان دفاع کنیم.
در ادامه ی این مطلب قصد داریم مهم ترین، ساده ترین و کاربردی ترین روش های دفاع شخصی بدون هیچ سلاحی از جانب مهاجم را به صورت نکات کلیدی به شما آموزش دهیم که با توجه به شرایط مختلف و نوع تهدید می توانید یکی از آن ها را برای نجات جان خود و اطرافیانتان به کار ببرید. این روش ها برای خانمها کاربرد بسیاری دارد که از آن برای دفاع از خود می توانند استفاده کنند.


 رهایی مچ دستان خود از حلقه ی دست های نیرومند مهاجم
یکی از روش های معمول مهاجمان برای آسیب رساندن به شما یا دزدیدن اموالتان این است که مچ دست هایتان را بگیرند. این روش برای کنترل یا کشاندن شما به یک محل خلوت استفاده می شود و مانند روش های حمله ی دیگر باید با تکنیک های مقابله با این روش نیز آشنایی داشته باشید. مهاجمانی که از این روش استفاده می کنند معمولاً از قدرت بدنی بالایی برخوردار بوده و به قدرت خود اطمینان دارند. اما حتی در همین شرایط نیز با تکنیک های خاص و حرکات سنجیده می توانید دستان خود را آزاد کنید.
راه حل این است که با یک پیچاندن ساده مچ دست می توانید شرایط مهاجم را برای گرفتن دست های خود بسیار سخت کنید. در واقع شما باید مچ خود را به اندازه ی یک دایره ی کامل بچرخانید و با این کار امکان گرفتن مچ دست هایتان برای مهاجم را به صفر خواهید رساند. این روش در صورتی که مهاجم هر دو مچ یا یک مچ دست شما را گرفته باشد کارآمد خواهد بود و بعد از آزاد شدن دست هایتان می توانید فرار کرده یا بسته به شرایط سعی کنید مهاجم را از پای درآورید.

مهاجمی که قصد خفه کردن شما از جلو را دارد

 

یکی از محتمل ترین موقعیت  ها در این زمینه این است که مورد حمله ی مستقیم و ناگهانی مهاجم قرار بگیرید به نحوی که فرد مهاجم قصد کند از روبرو گلوی شما را فشرده و خفه کند. این سناریو بسیار خطرناک است و با کمی فشار مهاجم می تواند در عرض کسری از دقیقه شما را خفه کرده یا دستکم برای مدتی شما را بیهوش کند و از پای دربیاورد که در هر صورت خسارات و صدماتی را برای شما در پی خواهد داشت. بنابراین باید برای نشان دادن یک عکس العمل موثر و سریع در صورت رخ دادن چنین سناریویی آماده باشید.
در این موقعیت شما دو روش را می توانید به کار ببرید که هر کدام نقاط ضعف و قوت خود را دارند. اولین راه که در ویدیوی زیر می بینید بسیار ساده است. در واقع در هنگام مواجهه با خطر خفه شدن از روبرو باید سر خود را به یک طرف متمایل کرده و شانه های خود را بچرخانید تا سرتان با یک حرکت دورانی به سمت پایین از کنترل مهاجم خارج شود. این کار باعث می شود که مهاجم دیگر نتواند گردن شما را فشار دهد. چنین روشی تنها برای مدت کوتاهی شما را از دستان پرقدرت مهاجم رها خواهد کرد اما در ادامه شما را در موقعیت برتری قرار نخواهد داد. بنابراین این روش برای خلاص شدن سریع و فرار کردن مناسب است.
روش دیگر این خواهد بود که کف دست هایتان را به روی هم قرار دهید یا اینکه مشتتان را گره کرده و در کف دست دیگر قرار داده و با سرعت و فشار زیاد دست هایی که قصد خفه کردن شما را دارند را به سمت بالا پرتاب کنید. با این کار مهاجم دیگر نخواهد توانست گردن شما را فشار دهد و در موقعیتی قرار خواهید گرفت که می توانید نقاط حساس بدن او را مورد حمله قرار دهید.


مهاجمی که از پشت موسوم به «آغوش خرس» حمله می کند

 

 

زمانی که کسی قدرت بدنی بیشتری نسبت به شما دارد و از پشت دست هایش را در کمر و یا قفسه سینه شما قفل می کند، رها شدن شما از دستان پرقدرت او بدون دانستن چند روش استادانه غیرممکن خواهد بود. این روش از شیوه های مورد علاقه ی افراد زورگیر است که با استفاده از عامل غافل گیری قربانی را در موضع ضعف قرار می دهند و با استفاده از روش «آغوش خرس» دستان قربانی را از کار انداخته و وی را تسلیم می نمایند. برای رها شدن از این تله باید برتری که مهاجم در چنین شرایطی بر شما دارد را خنثی کرده و آن را به خودش بازگردانید به نحوی که خود گرفتار تکنیک خطرناکش شود. سعی کنید در این شرایط خود را به پهلو بچرخانید و با ارنج خود ضرباتی به شکم و چانه مهاجم بزنید .
یکی دیگر از مهم ترین و موثرترین روش ها این است که در ابتدا سعی کنید حلقه ی فشاری دور بدنتان را کمی شل کنید. تا جایی که می توانید دست هایتان را به سمت بالا فشار دهید.اگر این کار شما را از دست مهاجمی که از پشت شما را گرفته خلاص نکند دستکم فشار دستان او بر روی شکم و قفسه سینه ی شما را کاهش داده و شرایط را برای عکس العمل بعدی مهیا خواهد کرد. حرکت بعدی این است که  خود را پایین کشیده و با چرخاندن پهلو و با قرار دادن در حالت نیمرخ یکی از پاهایتان را پشت پای مهاجم انداخته و او را به زمین بزنید. در ادامه خواهید توانست فرار کنید یا در حالتی که مهاجم روی زمین افتاده است ضربات بیشتر و موثرتری به وی وارد کنید.


مهاجمی که  قصد دارد شما را از پشت خفه کند
این  راه یکی دیگر از روش هایی است که زورگیرها برای دزدی و کتک زدن قربانیان خود مورد استفاده قرار می دهند. و در صورتی که مهاجم این روش را به خوبی بلد باشد به سرعت کار را تمام کرده و قائله به نفع وی به پایان خواهد رسید. برای قربانی، چنین حمله ای بسیار مهم است که اصول مقابله با آن را یاد گرفته باشد. هرچند روش ها و عقاید متفاوتی در مورد مقابله با چنین حمله ای وجود دارد اما بهترین روش برای خلاص شدن از حلقه ی کشنده ی دست های مهاجم دور گردن این است که در ابتدای حمله ی مهاجم و قبل از آن که فشار او روی گردن شما به بیشترین حد برسد عکس العمل نشان داده و نگذارید فشار دستان او به مرحله ای برسد که بیهوش شوید.
بهترین روش مقابله با چنین حمله ای این است که تا جایی که امکان دارد سعی کنید چانه ی خود را در حلقه ی دستان مهاجم قرار دهید. این کار باعث خواهد شد که مهاجم امکان بیهوش کردن یا خفه کردن شما در کمترین زمان ممکن را نداشته باشد.
برای رهایی از دستان گره کرده ی مهاجم در ادامه باید از فشار دستان خود به آرنج های او استفاده کنید و آن ها را به سمت داخل بکشید. شاید در ابتدا فکر کنید که این کار شرایط را برای شما سخت تر خواهد کرد اما با چسبیدن محکم به دست های او و فشار دادنشان یه سمت پایین باعث خواهید شد که مهاجم نتواند راه تنفسی شما را ببندد. اگر به اندازه ی کافی قدرت داشته باشید می توانید یکی از شانه های خود را وارد حلقه ی دستان او کرده اما این کار در صورتی که قدرت مهاجم زیاد و جثه ی او بزرگ باشد بسیار سخت و چالش برانگیز خواهد بود. همچنین می توانید در حالی که آرنج های او را فشار می دهید بدن خود را بچرخانید و حلقه ی دستان او را در اثر فشار بدنتان باز کنید.
بعد از قرار گیری در حلقه دستان مهاجم هم میتوانید خود را به سمت پایین خم کرده و با دستانتان پای مهاجم را گرفته و به سمت جلو بکشید تا تعادل او بهم بریزد. در مرحله بعد بهتر است که فرار کنید اما تنها در صورتی که بر مهاجم برتری داشتید می توانید ایستاده و با او مبارزه کنید.

 

جلوگیری از ضربه ی قریب الوقوع مهاجم به صورت خود
اگر چه در بسیاری از فیلم های رزمی می بینید که قهرمان داستان راه تمامی ضربات حریف را بسته و یا با مهارت به آن ها جاخالی می دهد اما در همین فیلم ها نیز می بینید که در نهایت قهرمان داستان با یک فرد قدرتمند شروری مواجه می شود که دستکم در ابتدا ضربات سختی را به قهرمان محبوب وارد می کند. در چنین شرایطی قهرمان یکه بزن فیلم نیز متحمل ضربات سختی خواهد شد تا این که در نهایت بر حریف شرور خود پیروز می شود. تماشاگران با تماشای این فیلم ها فکر می کنند که در دنیای واقعی نیز مبارزه به همین شکل است اما در واقعیت به سختی کتک می خورند.
در دنیای مشت زنی حرفه ای، مشت زنان به طور دائم آموزش می بینند که ضربات مهاجم را با سر خود خنثی کنند و در مواردی نیز با فک خود شدت ضربه ی وارده را کاهش دهند. یک مشت زن حرفه ای بعد از چندین سال تمرین سخت با افزایش قطر گردن خود تحمل خود در برابر ضربات مشت رقیب را بالاتر می برد.
برای کسانی که به دنیای مشت زنی علاقه دارند این موضوع مسلم است که خوردن ضربه ی مشت حریف اجتناب ناپذیر و حتمی خواهد بود. بدین ترتیب برای این که تاثیر ضربات حریف را کاهش دهید باید بدن خود را در مقابل و در مسیر ضربه حرکت دهید تا صدمه زیادی به بدن شما وارد نشود که در ویدیو به آن اشاره شده است. اگر ضربه ی مهاجم به سمت صورت شما آمده و راهی برای جلوگیری از اصابت آن با صورتتان ندارید باید کمی شانه هایتان را قوز کرده و چانه خود را به سمت پایین و داخل بگیرید، زبانتان را به سقف دهان چسبانده و صورت خود را در شرایطی قرار دهید که ضربه ی حریف به چند سانتی متر بالاتر از ابروی شما برخورد کند.

 

 

 

 

نویسنده: علی نیازی

منبع: https://www.defashakhsy.com/

  • دفاع شخصی آموزش دفاع شخصی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی