آموزش دفاع شخصی

کلاس آموزش دفاع شخصی دوره تخصصی دفاع فردی در تهران

کلاس آموزش دفاع شخصی دوره تخصصی دفاع فردی در تهران

کلاس آموزش دفاع شخصی دوره تخصصی دفاع فردی در تهران

کلاس آموزش دفاع شخصی دوره تخصصی دفاع فردی در تهران

کلاس آموزش دفاع شخصی دوره تخصصی دفاع فردی در تهران

مهارت دفاع شخصی
مهاجم را بغل نکنید برای دفاع با او کشتی نگیرید زیرا اگر مرد قوی و بزرگ باشد شما را به زیر دست و پا له خواهد کرد زیرا دفاع شخصی کشتی نیست شما باید از مهاجم فاصله بگیرید اگر شما کوچکتر از مهاجم هستید نترسید تمام حواستان را جمع کنید و از تمامی علم خود استفاده کنید.


بایگانی

نقاط حساس چه هستند؟

دفاع شخصی آموزش دفاع شخصی | سه شنبه, ۱۷ دی ۱۳۹۸، ۱۲:۴۸ ب.ظ

نقاط حساس چه هستند؟

تعریفی از نقاط حساس

نقاطی از بدن  که در اثر فشار یا ضربه‌اى کوچک، درد زیادى به شخص وارد مى‌کند.

 

بحث‌هاى زیادى، بین کارشناسان و تحلیل‌گران هنرهاى رزمى، درباره‌ى نقاط حساس وجود دارد. بسیارى معتقد به کارگیرى نقاط حساس هستند، گروهى دیگر، آن را بى‌ثمر و تنها در چارچوب باشگاه، قابل قبول و عملى مى‌ دانند. اگر به نظریه‌ هر دو گروه توجه کنیم، درمى‌ یابیم که پشت ظاهر آنها، یک عامل مشترک وجود دارد: «یافتن راهى بهتر برای عملى تر شدن دفاع شخصى». موضوعى که بیش­تر هنرجویان هنرهاى رزمى به دنبال آن هستند.
اولین نکته ای که در تمام ورزش های رزمی باید آموزش داده شود نقاط حساس بدن است. یکى از نقاط ضعف تمرینات غالب سبک‌های رزمى، نیاموختن چگونگی مقابله با آدم ‌هاى قوى تر، گردن کلفت‌تر و سریع تر است. البته در دوران آموزش هر هنرجویی به قدری توانایى مبارزه، ضربه ‌ مشت و ضربه‌ پا دست پیدا می کند، ولى گاهى حریف و مهاجم، خیلى بزرگتر و قوى‌تر از ما است، پس چه باید کرد؟ باید راهى براى برترى و تفوق بر او پیدا کنیم; یعنى روشی که بتوانیم مهاجمى قوى‌تر، بزرگتر و سریع تر را از پا درآوریم. براى این منظور نیاز به فنون و تبحرى داریم، تا کسی که تحت­ تأثیر مواد مخدر، الکل و… قرار دارد یا روانى است را مغلوب کنیم.
از آنجایی که در مقابل افراد قوی توان مقابله نخواهیم داشت ولی علم و دانش نقاط حساس  بر همین اصل تکیه دارد و معتقد است که با شناسایى نقطه‌هاى آسیب‌پذیر بدن مهاجم، و زدن ضربه اى به جا، درد فلج‌کننده‌اى به او تحمیل نماییم و از خود دفاع کنیم. همان گونه که گفته شد، خیلى‌ها نقاط حساس را باور ندارند و یک مشت، یا یک ضربه‌ پا را عملى‌تر و ثمربخش‌تر مى‌دانند.

 

ضربه به دماغ، گلو، بیضه، چشم و… از جمله مواردى است که قطعاً منجر به درد مى‌گردد. شناسایى نقاط حساس و آسیب‌پذیر بدن، و ضربه زدن به آن نقاط، در مواقع ضرورى، بسیار موثر است. البته شرایط روحى را که منجر به بالا رفتن آدرنالین مى شود را نباید فراموش کرد.
نظریه‌اى قدیمى در هنر جنگ و نظامى‌گرى مىگوید: «از جایى به دشمن حمله کن که متوجه آن نیست یا دفاعی ضعیف دارد». در بحث دفاع شخصى و مقابله با مهاجمى شرور، باید حمله و ضربه به قسمتهاى آسیب پذیر او مد نظر باشد. بیش تر افراد، مراقب نقاط آسیب پذیر، مثل چشم، دماغ، بیضه، و شکم هستند، ولى، نقاط حساس بسیار زیاد دیگرى هست. که در صورت زدن ضربه‌اى صحیح به آن جا، درد شدیدی به مهاجم میشود.
نقاط حساس روى، چانه، شقیقه، میان ابرو، پشت گوش، ساعد، بازو، ساق پا و خیلی جاهاى دیگر. در صورت شناخت درست، با زدن ضربه‌اى به جا، شوکى ناگهانى و دردى فلج کننده به حریف یا متخاصم وارد مى شود که موجب بى  هوشى، زمین خوردن، از کار افتادن و حتى در پاره‌اى موارد مرگ وى خواهد شد.
در یک درگیرى از بسیارى نقاط حساس، به عنوان نوعى روش دفاع واقعى، مى‌توان استفاده کرد. در تمرینات کلاسیک، باید از زدن ضربه به آن نقاط جداً پرهیز نمود. خطرناک و مرگ‌آور بودن این نقاط، باعث مى‌گردد بسیارى از استادان از آموزش و نشان دادن آنها، به هنرجویان تازه کار خوددارى کنند. بعضى از این نقاط حساس، روى بدن انسان آن قدر خطرناک هستند که ضربه زدن به آن ها درصورت شناخت و آشنایى کافى، بى درنگ منجر به فلج شدن و از کارافتادن حریف و یا حتى مرگ وى مى‌گردد.

 

همانطور که قبلا بیان کردیم از نقطه‌اى به حریف حمله کنید که کمترین پوشش و حفاظت را از آن مى‌کند. مهاجم یا با پا ضربه مى‌ زند و یا دستش را جلو مى‌ آورد تا به شما آسیب برساند. نود درصد مواقع، مهاجمان براى حمله از بازو و دست استفاده مى‌ کنند. دست و بازوى باز شده مهاجم، منطقه  آسیب  پذیر و نقطه ضعف او محسوب مى‌گردد، به شرطى ­که بدانید به کجاى دست او ضربه بزنید. یعنى در واقع نقاط ضعف و حساس آن را بشناسید. اگر ضربه به جا و درست وارد شود، از شوک لحظه‌اى، تا فلج آنى و درد ناگهانى را براى او به همراه خواهد داشت.

شناخت نقاط حساس

در ورزش های رزمی و مخصوصا دفاع شخصی شناخت نقاط حساس بدن الزامی است. آشنایى و شناخت کامل نقاط حساس و حیاتى بدن، روى سر، گردن، دست، سینه، بازو، پاها، کمر و… شما را به دانشى کامل و کافى، براى استفاده در مواقع ضرورى، رهنمون مى‌سازد. تعداد زیادى از این نقاط، روى سر و گردن واقع شده‌ اند. بازو و ساعد، کف دست، سینه، ران، ساق پا و کف پا این قسمت‌ها نیز داراى نقاط بسیار حساسى هستند. در صورت وارد نمودن ضربه‌اى درست، به جا و به موقع، درد فلج کننده ایجاد مى‌شود.
نقاط حساس یا حیاتى، با نقاطى که در طب سوزنى از آن­ها استفاده‌ پزشکى مى‌ شود، کاملا متفاوتند. شناسایى، درک و تبحر پیدا نمودن در علم (Pressure Points) نیاز به زمان، ممارست، پیگیرى، استمرار و تمرین دارد و مثل هر فن و تجربه دیگر، به سادگى و راحت به دست نخواهد آمد.

 

بعضی افراد این فنون و نقاط حساس بدن را قبول ندارند.این فنون را خیالى نمى‌ پندارند، شاید یادگیرى چنین مطالبى را سنگین مى‌ دانند. شاید تکنیک‌هاى نقاط حساس براى این گروه عملى نیست. یا اساساً تجربه‌ اى ندارند یا فنون و مثال‌ها و تعریف‌هایى که از قبل داشته‌اند، براى­شان کارساز و عملى نبوده یا با منطق فکرى شان سازگار نیست. امیدوارم که بتوانم شرایط واقعى و عملى نقاط حساس و اجرایى بودن آنها را به شما نشان دهم، تا با تشریح و بررسى علمى به نتایج مثبتى دست پیدا کنید.

 

نداشتن دانش و آموزش کافى، و عدم آگاهی و تجربه قبلی یکی از دلایلى است که بیش تر افراد، حتى رزمى‌ کاران، موضوع نقاط حساس را نادیده می‌ انگارند. دلیل دیگر، فیلم‌هاى سینمایى است. در تصاویر حیرت‌ انگیز و جذاب فیلم‌ها، حرکات حیرت‌آور هنرپیشه، رویارویى با چند نفر غیرواقعی به نظر مى‌ رسد. ضربه­‌ای ساده بر یک نقطه بدن و از پا درآوردن حریف، استفاده از فنونى که اجراى آنها، به ندرت امکان‌پذیر می باشد و… باعث شده تا به اصطلاح این  گونه فیلم‌ ها اثر تخریبی بدی بر اندیشه و باور افراد ایجاد کنند. دیگر این که، توضیح ندادن و تفسیر نکردن چگونگى عملکرد و تجزیه و تحلیل صحیح تئورى نقاط حساس، باعث گنگ‌ تر شدن موضوع شده است.
این فنون  برای تمام افراد به صورت یکسان کاربرد دارد به جز افراد ورزیده و بدن ساز که دارای عضلات بسیار قوی و سفتی هستند.و اگر این فنون را اجرا کنید، به دلیل بى  نتیجه بودن، همه ‌نظریه ‌ نقاط حساس، زیر سؤال مى‌ رود. در مقابله با فردى عضلانى، باید سراغ نقاط دیگرى رفت، که به وسیله‌ قطر عضلات حجیم، حفاظت نشده باشد.

 

خیلى‌ها موضع و محل دقیق نقاط حساس را، بر روى قسمت‌هاى مختلف بدن مى‌شناسند (به خصوص استادان هنرهاى رزمى)، ولى چگونگى استفاده و زمان مناسب به کار بردن آن را غالباً نمى‌ دانند. دانستن محل یک نقطه‌ حساس را، با کمى تجربه مى ‌توان به دست آورد، ولى مهم تر از آن، زمان مناسب به کارگیرى آن، در رویارویى است.

 

 

 

 

 

نویسنده: علی نیازی

منبع: https://www.defashakhsy.com/

  • دفاع شخصی آموزش دفاع شخصی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی